Lider Marka Ödülleri kapsamında ödül alacak adayların ön belirlemeleri Tertip komitesi tarafından gerçekleştirilmektedir. Tertip komitesi, mühendis, mimar, hukukçu, maliyeci, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, ekonomist, sanatçı ve gazetecilerden oluşmaktadır.

Lider Marka Ödülleri iş, eğitim, sanat ve edebiyat alanında başarılı çalışmalar gerçekleştiren, faaliyet gösterdiği alanın gelişimine katkı sağlayan kişi ve kurumlara verilir.

Lider Marka Ödülleri için gelen başvurular ilk önce tertip komitesi tarafından incelenir. Tertip komitesi, aday markaların son 1 yıllık sektör performansı, büyüme oranları, sektörüne kazandırdığı ilkler ve yenilikler, sosyal sorumluluk projeleri, kurumsal yönetim anlayışı, çalışan ve müşteri memnuniyeti gibi kriterler doğrultusunda değerlendirir.

Tertip komitesi tarafından aday gösterilmek için toplumsal fayda sağlayan sosyal sorumluluk projelerinde yer almak, insanların yaşam kalitesini arttırmaya katkıda bulunmuş olmak ve kendi alanında herhangi bir yeniliğe imza atmak zorunludur.

Tertip komitesinin gerçekleştirdiği ilk elemenin ardından seçilen markalar ve isimler lidermarkaodulleri.com sitesi üzerinde halk oylamasına sunulur. Halk oylaması sunulan marklar en çok oy aldığı kategoride ödül almaya hak kazanır.

15 günlük halk oylamasının neticesinde ödül almaya hak kazanan markalar  lidermarkaodulleri.com sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden tüm kamuoyuyla paylaşılır.