ADAYLIK DEĞERLENDİRME SÜRECİ NASIL İLERLİYOR?

Türkiye Lider Marka Ödülleri Jürisine, başvuru yaptığınız kategoriye neden aday olduğunuzu, hangi nedenlerden dolayı ödülün kazananı olmanız gerektiği konusunda bin kelime uzunluğunda yazılı başvuru yapmanız gerekiyor.

Değerlendirme panelimiz, kamuya açık çeşitli kaynaklardan bağımsız olarak bilgi toplar ve bunları aday gösteren taraf veya adayın kendisi tarafından sağlanan materyallerin yanı sıra değerlendirir. Kazananlar, iş performansı, uzun ömür, iş büyümesi, önemli yenilikler ve paydaşlardan, müşterilerden ve/veya müşterilerden gelen geri bildirimler gibi faktörleri içeren çeşitli kriterlere göre değerlendirilir.

Başvurunuzu yaparken, düşüncenizi güçlendirecek ve ispatlayacak, mali sonuçlar, basın kupürleri, müşteri geri bildirimi, pazar araştırması vb. gibi ilgili bilgi ve belgeleri de başvurunuza eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Tüm başvuruların e-posta yoluyla alındığını onaylayacağız ve girişiniz ve destekleyici bilgileriniz gizli kalacak, yalnızca yöneticiler ve jüri üyeleri tarafından görüntülenecektir.

Başvurduğunuz kategoride ödül kazanan kurumlara neden ödül kazandığını açıklayan bir mektup gönderilecektir.

ÖN HAZIRLIK NASIL YAPILMALI?

Rakipleriniz arasından sıyrılmak ve jüri üyelerinin sizin veya işletmenizin kendi alanının en iyisi olduğuna ikna etmeniz için gerekli ön hazırlığı yapmanız gerekir.

Jüri her başvuran markayı kendisine sunulan bilgiler ışığında değerlendireceği için gönderilen başvuru sunumlarının başarılı bir şekilde hazırlanması kazanma şansını daha da arttıracaktır. Çok daha iyi sonuç almak ve ödülün kazananı olmanız için gerekli bilgileri yeterli düzeyde sağlamanız çok önemlidir.

Türkiye Lider Marka Ödülleri yarışmasına, kazanabilecek bir giriş yazmak için çok dikkatli çalışmak gerekir. İlk etapta başvuru yapacağınız ödül ve kategori için araştırma yapmalısınız. Bu zamana kadar gelen başvurular içerisinde yanlış ödül ve kategori seçiminden dolayı kazanamayan birçok kurum olduğunun altını çizmek isteriz. Bu nedenle kazanmak istediğiniz ödülden ziyade, kurumunuzla ilgili güçlü bir durum değerlendirmesi yapıp, güçlü olduğunuz yönlerinizle eşleşen ödül kategorisine başvurmanızı tavsiye deriz.

KATEGORİ BELİRLEDİKTEN SONRA NASIL HAZIRLANMALIYIZ?

Kurumunuz için uygun gördüğünüz ödül kategorisini belirledikten sonra, o kategoride ödül almanızı sağlayacak detaylı bir sunum hazırlamanız gerekmektedir. Başvuru yaptığınız ödül kategorisi ile ilgili jürinin başvurunuzu doğru değerlendirme yapabilmesi için belgeleri,istatistikleri,finansal tablolar,grafikler,durum çalışmaları gibi detayları da sunumlarına eklemelisiniz.

Çok fazla belge yüklemek yerine sizleri gerçekten destekleyecek istatistikleri, görüntüleri ve referansları yükleyeme özen gösterin.

Başvuru yaptığınız kategori de sizi destekleyebilecek nitelikte, gerçek örnekler, müşteri yorumları ve referasları,ürününüz veya uygulamanız ile ilgili otoritelerden alınmış raporlar paylaşmanız sizi avantajı konuma taşıyacaktır.

Başvuru yaptığınız ödül kategorisinde kazanan marka olmanızı sağlayacak kritik faktörleri şu şekilde özetleyebiliriz;

İşinizle ilgili stratejik düşüncenizi ve nasıl aksiyon aldığınızı belirtin.

  • Şirketinizle ilgili finansal bilgiler ve tarafsız kurumlardan alınan raporları dosyanıza ekleyin
  • Gücünüzü ve başarısını destekleyen referanslar ve müşteri bildirimleri

Sizi ve kurumunuzu destekleyecek fotoğraflar,broşürler,çalışan anketleri,çalışmalardan örnekler,basın yansımaları gibi metaryaller ekleyin.

BAŞVURU SUNUMUNDA KRİTİK NOKTALAR NELERDİR?

1-Başvuru ve sunum dosyanızda sektörünüze özgü dili çok yoğun kullanmak anlaşılma ve değerlendirilme noktasında yanlışlıklara neden olabilir.Bu nedenle sektörünüze özel teknik terimleri açıklamalı bir şekilde kullanmalı ve mümkün olduğu ölçüde kısaltmalardan kaçınmalısınız.

2-Kanıtlayamayacağınız iddialarda bulunmayın.

Müşteri memnuniyeti konusunda bir iddianız var ise bu iddianızı müşteri anketleri, işiniziz hızla büyüdüğü konusunda iddianız var ise, çalışan sayınızı, müşteri sayınızdaki artışı gösteren belgeleri paylaşmanızı tavsiye ederiz.

3-Sizle birlikte çalışan, farklı departmanlardan arkadaşlarınızdan da yardım almanız başvurunuzda yer almasını istemeyeceğiniz hataların,eksikliklerin,gözden kaçan detayların olmasının önüne geçecektir. Bu nedenle kendi şirketinizden birkaç kişi ile birlikte ödül başvurunuz üzerinde çalışmanızın faydası olacaktır.

4-Rakiplerinizden nasıl ayrıştığınızı net bir şekilde ifade etmeyen, çok teknik, mesleki jargonların yoğun olduğu, delillerden yoksun,referanların olmadığı bir başvuru sunumu hazırlamayın

5- Pazarınızın mevcut durumunu, pazardaki zorlukları, oluşturduğunuz değerin neden müşteriler için önemli olduğunu, hangi sorunlara çözüm getirdiğinizi detaylıca açıklamalısınız.

6-Hikâye dili kullanın.

Duygular insan hafızasın çimentosur, duygular hikayesi olanlar üzerinde yoğunlaşır. Bu nedenle rakiplerinizden sıyrılmak ve jürinin ilgisini çekmek için kurumunuzun başarısını etkileyici bir hikâye şeklinde anlatmalısınız. Ürününüzün veya hizmetinizin özelliklerinin yanında insanların sorunlarını nasıl çözdüğünüzü ve onlarda oluşturduğunuz maddi ve manevi kazanımlarını hikayenize eklemelisiniz

Başvuru yapmayı planladığınız ödül kategoriniz ile ilgili destek almak isterseniz Türkiye Lider Marka Ödülleri’nde uzman danışmanlarımızın yardımına başvuru yapabilirsiniz.